top of page

Biologická léčba

Biologická léčba Bechtěrevova choroba (Do této studie v současnosti nábor neprobíhá)

Co je to Bechtěrevova choroba:

Bechtěrevova choroba, neboli odborně ankylozující spodylitida je revmatické autoimunitní onemocnění, které se v české populaci vyskytuje v méně než 1 %, až 3x více postihuje muže než ženy a je typičtější pro mladší jedince ve věku mezi 19-30 lety věku.

První příznaky jsou naprosto nespecifické. Zvýšená únava, bolesti zad či hrudníku, vodítkem mohou být i otoky kloubů, spíše velkých (kolena) na rozdíl od revmatoidní artritidy, která primárně zasahuje klouby malé. Ztuhlost páteře bývá příznakem spíš pozdním. Přítomná může být i světloplachost, záněty duhovky a zvýšená tvorba vaziva v plicích – plicní fibróza. Časná diagnóza je podmínkou včasné a cílené léčby. Podrobný rozhovor s lékařem (anamnéza), laboratorní (krevní obraz, biochemie C-reaktivní protein CRP, sedimentace krve) a radiodiagnostická (rentgen, CT, magnetická rezonance) vyšetření jsou klíčem pro její stanovení a pro zahájení terapie. Důležitou součástí péče o pacienty s Bechtěrovou chorobou je i kvalifikovaná péče fyzioterapeuta (rehabilitace) a pravidelné tělesné cvičení.


Příčiny Bechtěrevovy choroby:

Příčina vzniku této choroby je nejasná, předpokládají se infekční, genetické a imunitní mechanismy. Typicky se však u pacientů s Bechtěrevovou chorobou vyskytuje přítomnost tzv. antigenu HLA-B27, která může být i dědičně přenositelná. Četnost výskytu tohoto antigenu u „zdravé“ populace je kolem 7%, u pacientů s diagnózou Bechtěrevovy choroby je zjištěn u 90% pacientů. Přesná úloha HLA-B27 v souvislosti s onemocněním však není známa. Významnou úlohu při vzniku onemocnění hrají také některé zánětlivé látky, tzv. cytokiny, zejména IL-1 (interleukin 1) a TNF alfa (tumor nekrotizující faktor alfa). Jsou uvolňovány v místě zánětu a způsobují zánětlivé změny v okolních tkáních.


Léčba Bechtěrevovy choroby:

Základem terapie je především farmakologická léčba. Léky volby jsou nesteroidní antirevmatika (Ibalgin, Nimesil), kortikosteroidy (Medrol, Prednison) či cytostatika (Methotrexat). Nejmodernější alternativou je pak biologická léčba. Výhodou biologické léčby je její cílený účinek zaměřený na daný receptor (bílkovinu). Tímto mechanismem účinku zajišťuje biologická léčba menší výskyt nežádoucích účinků a větší účinnost oproti běžné léčbě. Biologická léčba nabízená pacientům v našem centru CCBR je léčba monoklonální protilátkou, která se váže na receptor pro výše uvedený TNF-alfa a tím zabrání vzniku zánětu. Díky biologické léčbě se onemocnění nejen zpomalí, ale ve většině případů se podaří i dlouhodobě zastavit (tzv.remise). Tuto léčbu si po důkladném zaškolení aplikuje pacient sám (formou podkožních injekcí), nebo je aplikovaná zkušenými pracovníky center biologické léčby (formou nitrožilních infúzí).Comments


bottom of page